Plugins - Contact Form 7 - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (333 entries)

en: Uploadable file size exceeds PHP’s maximum acceptable size.
pt: O tamanho máximo de carregamento de ficheiros excede o tamanho máximo aceite pelo PHP.

en: Please enter a telephone number.
pt: Por favor digite um número de telefone.

en: Please enter a URL.
pt: Por favor digite um URL

en: Please enter an email address.
pt: Por favor digite um endereço de email.

en: This field has a too large number.
pt: Este campo tem um número demasiado grande.

en: This field has a too small number.
pt: Este campo tem um número demasiado pequeno.

en: Please enter a number.
pt: Por favor digite um número.

en: This field has a too late date.
pt: Este campo tem uma data demasiado tarde.

en: This field has a too early date.
pt: Este campo tem uma data demasiado cedo.

en: Please enter a date in YYYY-MM-DD format.
pt: Por favor digite uma data no formato YYYY-MM-DD.

en: The uploaded file is too large.
pt: O ficheiro carregado é demasiado grande.

en: Please fill out this field.
pt: Por favor preencha este campo.

note: translators: 1: PHP function name, 2: version number, 3: alternative function name
en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
pt: A função %1$s está <strong>obsoleta</strong> desde a versão %2$s do Contact Form 7! Use %3$s em alternativa.

note: translators: Developer debugging message. 1: PHP function name, 2: Explanatory message, 3: Contact Form 7 version number.
en: Function %1$s was called incorrectly. %2$s %3$s
pt: A função %1$s foi chamada incorrectamente. %2$s %3$s

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Stripe integration
pt: Integração com Stripe

en: Welcome panel
pt: Painel de boas-vindas

en: Integration with external APIs
pt: Integração com API externas

en: Integration with External API
pt: Integração com API externa

en: Select an email template:
pt: Seleccione um modelo de email:

en: Send a welcome email to new contacts
pt: Enviar um email de boas-vindas aos novos contactos

en: Welcome email
pt: Email de boas-vindas

en: (opens in a new tab)
pt: (abre num novo separador)

en: Manage your contact lists
pt: Gerir as suas listas de contactos

en: You have no contact list yet.
pt: Ainda não tem nenhuma lista de contactos.

en: Contact lists
pt: Listas de contactos

en: Save changes
pt: Guardar alterações

[ctx: API keys]
en: Remove key
pt: Remover chave

en: API key
pt: Chave de API

en: Setup integration
pt: Configurar integração

en: Sendinblue is active on this site.
pt: Sendinblue está activo neste site.

en: Sendinblue integration
pt: Integração com Sendinblue

en: You have not been authenticated. Make sure the provided API key is correct.
pt: Não está autenticado. Certifique-se de que a chave de API fornecida está correcta.

en: Failed to attach a file. The total file size exceeds the limit of 25 megabytes.
pt: Falhou ao anexar um ficheiro. O tamanho total do ficheiro excede o limite de 25 megabytes.

note: translators: %s: Attachment file path.
en: Failed to attach a file. %s is not a readable file.
pt: Falhou ao anexar um ficheiro. %s não é um ficheiro legível.

note: translators: %s: Attachment file path.
en: Failed to attach a file. %s is not in the allowed directory.
pt: Falhou ao anexar um ficheiro. %s não está no directório permitido.

en: Submit
pt: Submeter

en: (optional)
pt: (opcional)

en: disallowed list
pt: lista de palavras não permitidas

en: Disallowed words (%s) are used.
pt: São usadas palavras não permitidas (%s).

en: Disallowed words are used.
pt: São usadas palavras não permitidas.

en: Not Found
pt: Não encontrado

note: translators: %s: Contact Form 7 version number.
en: (This message was added in Contact Form 7 version %s.)
pt: (Esta mensagem foi adicionada em Contact Form 7 versão %s.)

en: The fourth parameter ($mail_tag) must be an instance of the WPCF7_MailTag class.
pt: O quarto parâmetro ($mail_tag) deve ser uma instância da classe WPCF7_MailTag.

note: translators: time format, see https://www.php.net/date
en: g:i a
pt: G:i

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: docs
pt: Documentação

note: translators: 1: FAQ, 2: Docs ("FAQ & Docs")
en: %1$s and %2$s
pt: %1$s e %2$s

en: Additional settings
pt: Opções adicionais

en: Error
pt: Erro

en: The total size of attachment files is too large.
pt: O tamanho total dos ficheiros anexos é demasiado grande.

en: Unavailable HTML elements are used in the form template.
pt: Estão a ser utilizados elementos HTML não disponíveis no modelo de formulário.

en: reCAPTCHA is active on this site.
pt: O reCAPTCHA está activo neste site.

en: reCAPTCHA response token is empty.
pt: O token de resposta do reCAPTCHA está vazio.

en: Submitted nonce is invalid.
pt: O nonce submetido é inválido.

en: User-Agent string is unnaturally short.
pt: A string do agente do utilizador é invulgarmente pequena.

en: reCAPTCHA score (%1$.2f) is lower than the threshold (%2$.2f).
pt: A classificação do reCAPTCHA (%1$.2f) é inferior ao limite mínimo (%2$.2f).

en: Akismet returns a spam response.
pt: Akismet devolve uma resposta de spam.

[ctx: API keys]
en: Reset Keys
pt: Redefinir chaves

en: This site is connected to the Constant Contact API.
pt: Este site está ligado à API da Constant Contact.

en: Configuration updated.
pt: Configuração actualizada.

en: Failed to establish connection. Please double-check your configuration.
pt: Falha ao estabelecer a ligação. Verifique as definições.

en: Connection established.
pt: Ligação estabelecida.

note: translators: 1: response code, 2: message, 3: body, 4: URL
en: HTTP Response: %1$s %2$s %3$s from %4$s
pt: Resposta HTTP: %1$s %2$s %3$s de %4$s

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: API keys for reCAPTCHA v3 are different from those for v2; keys for v2 do not work with the v3 API. You need to register your sites again to get new keys for v3. For details, see %s.
pt: As chaves de API para reCAPTCHA v3 são diferentes na v2; as chaves da v2 não funcionam com a API v3. É necessário registar seus sites novamente para obter novas chaves para v3. Para saber mais, consulte %s.

en: Connect to the Constant Contact API
pt: Ligar à API da Constant Contact

[ctx: API keys]
en: Remove Keys
pt: Remover chaves

en: Set this URL as the redirect URI.
pt: Defina o URL como o URI de redirecionamento.

en: Redirect URI
pt: URI de redireccionamento

en: App Secret
pt: Segredo da app

en: API Key
pt: Chave de API

en: Setup Integration
pt: Configurar integração

en: Constant Contact integration
pt: Integração de Constant Contact

en: Email marketing
pt: Marketing por email

en: It is not allowed to use files outside the wp-content directory.
pt: Não é permitido utilizar ficheiros fora do directório wp-content.

en: Make this checkbox optional
pt: Tornar esta caixa de selecção opcional

en: Professional services
pt: Serviços profissionais

en: Support forums
pt: Fórum de suporte

en: Here are some available options to help solve your problems.
pt: Tem aqui algumas opções disponíveis para ajudar a resolver os seus problemas.

en: Do you need help?
pt: Precisa de ajuda?

en: Condition
pt: Condição

en: Not consented
pt: Não consentido

en: Consented
pt: Consentido

en: Sending mail has been aborted.
pt: O envio de correio foi interrompido.

en: You can edit messages used in various situations here. For details, see %s.
pt: Aqui poderá editar as mensagens usadas em várias situações. Para mais detalhes, consulte %s.

en: Editing messages
pt: Editar mensagens

en: You can edit the mail template here. For details, see %s.
pt: Aqui pode editar o modelo do email. Para detalhes, consulte %s.

en: You can edit the form template here. For details, see %s.
pt: Aqui poderá editar o modelo do formulário. Para mais detalhes, consulte %s.

en: Editing form template
pt: Editar modelo do formulário

note: translators: screen reader text
en: (left and right arrow)
pt: (setas esquerda e direita)

note: translators: 1: ◀ ▶ dashicon, 2: screen reader text for the dashicon
en: %1$s %2$s keys switch panels
pt: %1$s use as teclas %2$s para mudar de painel

note: translators: screen reader text
en: (configuration error)
pt: (erro de configuração)

en: How to resolve?
pt: Como resolver?

en: Your donation will help encourage and support the plugin&#8217;s continued development and better user support.
pt: O seu donativo é um incentivo para continuar o desenvolvimento do plugin e para melhorar o suporte aos utilizadores.

en: making a donation
pt: fazer um donativo

note: translators: %s: link labeled 'making a donation'
en: If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider %s.
pt: Se o Contact Form 7 lhe é útil e gosta de o utilizar, por favor considere %s.

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you.
pt: É difícil continuar o desenvolvimento e suporte deste plugin sem a contribuição dos utilizadores.

en: This contact form is available only for logged in users.
pt: Este formulário de contacto está disponível apenas para utilizadores com sessão iniciada.

en: Deprecated settings are used.
pt: Estão a ser utilizadas definições obsoletas.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you need %s plugin installed.
pt: Para usar o CAPTCHA tem de ter instalado o plugin %s.

en: There was an error deleting the contact form.
pt: Ocorreu um erro ao eliminar o formulário de contacto.

en: You are not allowed to access the requested contact form.
pt: Não tem permissão para aceder ao formulário solicitado.

en: The requested contact form was not found.
pt: O formulário de contacto solicitado não foi encontrado.

en: You are not allowed to create a contact form.
pt: Não tem permissão para criar um formulário de contacto.

en: Cannot create existing contact form.
pt: Não é possível criar um formulário de contacto já existente.

en: You are not allowed to access contact forms.
pt: Não tem permissão para aceder aos formulários de contacto.

en: Attachment file does not exist at %path%.
pt: O ficheiro de anexo não existe em %path%.

en: Invalid mailbox syntax is used in the %name% field.
pt: Sintaxe inválida usada no campo %name% na caixa de correio.

note: translators: %names%: a list of form control names
en: Unavailable names (%names%) are used for form controls.
pt: Nomes indisponíveis (%names%) usados como controlos do formulário.

en: There are invalid mail header fields.
pt: Foram encontrados campos do cabeçalho inválidos.

en: HTML tags are used in a message.
pt: A mensagem está a usar elementos HTML.

en: Sender email address does not belong to the site domain.
pt: O endereço de email do remetente não pertence ao domínio do site.

en: Invalid mailbox syntax is used.
pt: Sintaxe inválida usada na caixa de correio.

en: There is a possible empty field.
pt: Possivelmente existe um campo vazio.

note: translators: %s: number of errors detected
en: %s configuration error detected | %s configuration errors detected
pt[0]: Foi detectado %s erro de configuração
pt[1]: Foram detectados %s erros de configuração

en: There was an error saving the contact form.
pt: Ocorreu um erro ao guardar o formulário de contacto.

en: %d configuration errors detected in this tab panel
pt: Foram detectados %d erros de configuração neste painel

en: 1 configuration error detected in this tab panel
pt: Foi detectado 1 erro de configuração neste painel

en: %d configuration errors detected
pt: Foram detectados %d erros de configuração

en: 1 configuration error detected
pt: Foi detectado 1 erro de configuração

note: translators: 1: WordPress hook name, 2: version number, 3: alternative hook name
en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
pt: O hook %1$s está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s do Contact Form 7! Use %3$s em alternativa.

note: translators: %s: link labeled 'Flamingo'
en: Install a message storage plugin before this happens to you. %s saves all messages through contact forms into the database. Flamingo is a free WordPress plugin created by the same author as Contact Form 7.
pt: Instale um plugin de armazenamento de mensagens antes que isto lhe aconteça. O %s guarda na base de dados todas as mensagens provenientes de formulários de contacto. O Flamingo é um plugin gratuito para WordPress criado pelo mesmo autor do Contact Form 7.

en: Contact Form 7 does not store submitted messages anywhere. Therefore, you may lose important messages forever if your mail server has issues or you make a mistake in mail configuration.
pt: O Contact Form 7 não armazena mensagens submetidas em lugar algum. Por isso, poderá perder mensagens importantes para sempre se o seu servidor de correio tiver algum problema ou se cometer algum erro na configuração do correio.

en: Before you cry over spilt mail&#8230;
pt: Para evitar chorar sobre correio perdido&#8230;

note: translators: links labeled 1: 'Akismet', 2: 'reCAPTCHA', 3: 'disallowed list'
en: Contact Form 7 supports spam-filtering with %1$s. Intelligent %2$s blocks annoying spambots. Plus, using %3$s, you can block messages containing specified keywords or those sent from specified IP addresses.
pt: O Contact Form 7 suporta filtragem de spam com o %1$s. A inteligência do %2$s permite bloquear os incomodativos spambots. Adicionalmente, com a %3$s pode bloquear mensagens que contenham palavras-chave específicas ou enviadas a partir de endereços IP específicos.

en: Spammers target everything; your contact forms are not an exception. Before you get spammed, protect your contact forms with the powerful anti-spam features Contact Form 7 provides.
pt: Os autores de spam procuram usar todas as possibilidades, os formulários de contacto não são excepção. Antes de receber spam, proteja os seus formulários de contacto com as funcionalidades poderosas de anti-spam fornecidas pelo Contact Form 7.

en: Getting spammed? You have protection.
pt: A receber spam? Proteja-se.

en: Multiple form controls are in a single label element.
pt: Tem múltiplos controlos de formulário num único elemento de legenda.

en: FAQ about Configuration Validator
pt: Perguntas frequentes sobre validar configuração

en: The answer to the quiz is incorrect.
pt: A resposta à questão está incorrecta.

en: There was an error uploading the file.
pt: Ocorreu um erro ao carregar o ficheiro.

en: You are not allowed to upload files of this type.
pt: Não tem permissão para carregar ficheiros deste tipo.

en: There was an unknown error uploading the file.
pt: Ocorreu um erro desconhecido ao carregar o ficheiro.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
pt: Tem de aceitar os termos e condições antes de enviar a sua mensagem.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
pt: Um ou mais campos com erros. Por favor, verifique e tente de novo.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar a sua mensagem. Por favor, tente de novo mais tarde.

en: Thank you for your message. It has been sent.
pt: Obrigado pela sua mensagem.

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
pt: Uma má configuração leva a falhas na entrega do correio, entre outros problemas. Valide já os seus formulários de contacto.

en: Validate Contact Form 7 Configuration
pt: Validar configuração do Contact Form 7

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
pt: Validação de configuração concluída. Não foi encontrado nenhum formulário de contacto inválido.

note: translators: %s: number of contact forms
en: Configuration validation completed. %s invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
pt[0]: Validação de configuração concluída. Foi encontrado %s formulário de contacto inválido.
pt[1]: Validação de configuração concluída. Foram encontrados %s formulários de contacto inválidos.

en: Validate Configuration
pt: Validar configuração

note: translators: %s: number of contact forms
en: Validate %s contact form now | Validate %s contact forms now
pt[0]: Validar %s formulário de contacto agora
pt[1]: Validar %s formulários de contacto agora

en: You are not allowed to validate configuration.
pt: Não tem permissão para validar a configuração.

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: Site Key
pt: Chave do site

en: Settings saved.
pt: Definições guardadas.

en: Invalid key values.
pt: Valores da chave inválidos.

note: Description of the plugin
en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
pt: Mais um plugin de formulário de contacto. Simples mas flexivel.

note: translators: title of your first contact form. %d: number fixed to '1'
en: Contact form %d
pt: Formulário de contacto %d

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um campo de área de texto. Para mais detalhes, ver %s.

en: text area
pt: área de texto

en: This field requires author's URL
pt: Este campo requer o URL do autor

en: This field requires author's email address
pt: Este campo requer o endereço de email do autor

en: This field requires author's name
pt: Este campo requer o nome do autor

en: Text fields
pt: Campos de texto

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um campo de número de telefone. Para mais detalhes, ver %s.

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um campo de URL. Para mais detalhes, ver %s.

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um campo de endereço de email. Para mais detalhes, ver %s.

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um campo de texto simples. Para mais detalhes, ver %s.

en: tel
pt: telefone

en: text
pt: texto

en: Telephone number that the sender entered is invalid
pt: Número de telefone inserido pelo remetente é inválido

en: URL that the sender entered is invalid
pt: URL inserido pelo remetente é inválido

en: Email address that the sender entered is invalid
pt: Endereço de email inválido.

en: Label
pt: Legenda

en: Submit button
pt: Botão de envio

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um botão de envio. Para mais detalhes, ver %s.

en: submit
pt: enviar

en: Insert a blank item as the first option
pt: Inserir um item em branco como primeira opção

en: Allow multiple selections
pt: Permitir selecções múltiplas

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um menu de selecção. Para mais detalhes, ver %s.

en: drop-down menu
pt: menu de selecção

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
pt: Pares de pergunta-resposta separadas por | (p.ex.: A capital de Portugal?|Lisboa), um par por linha.

en: Questions and answers
pt: Perguntas e respostas

en: Quiz
pt: Questionário

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um par pergunta-resposta. Para mais detalhes, ver %s.

en: quiz
pt: questionário

en: Sender does not enter the correct answer to the quiz
pt: O remetente não digitou a resposta correcta ao questionário

en: Number fields
pt: Campos de números

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um campo de valor numérico. Para mais detalhes, ver %s.

en: number
pt: número

en: Number is larger than maximum limit
pt: Número é maior que o limite máximo

en: Number is smaller than minimum limit
pt: Número é menor que o limite mínimo

en: Number format that the sender entered is invalid
pt: Formato de número inserido pelo remetente é inválido

note: translators: %s: the path of the temporary folder
en: This contact form has file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
pt: Este formulário de contacto contém campos de envio de ficheiros, mas a pasta temporária (%s) não existe ou não tem permissão de escrita. Pode criar a pasta manualmente ou alterar as permissões.

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
pt: Para anexar ao email o ficheiro carregado através deste campo, tem de inserir a etiqueta de correio correspondente (%s), no campo Ficheiros anexados do separador Correio.

en: Acceptable file types
pt: Tipos de ficheiros admitidos

en: File size limit (bytes)
pt: Limite de tamanho do ficheiro (bytes)

en: File uploading and attachment
pt: Carregar e anexar ficheiros

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um campo de carregamento de ficheiro. Para mais detalhes, ver %s.

en: file
pt: ficheiro

en: Uploading a file fails for PHP error
pt: Envio de ficheiro falhou devido a um erro de PHP

en: Uploaded file is too large
pt: Ficheiro enviado é demasiado grande

en: Uploaded file is not allowed for file type
pt: Não é permitido carregar ficheiros deste tipo

en: Uploading a file fails for any reason
pt: Envio de ficheiro falhou por razão desconhecida.

en: Max
pt: Máximo

en: Min
pt: Mínimo

en: Range
pt: Alcance

en: Use this text as the placeholder of the field
pt: Utilize este texto por omissão no campo

en: Default value
pt: Valor por omissão

en: Date field
pt: Campo de data

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um campo de data. Para mais detalhes, ver %s.

en: date
pt: data

en: Date is later than maximum limit
pt: Data é posterior ao limite máximo

en: Date is earlier than minimum limit
pt: Data é anterior ao limite mínimo

en: Date format that the sender entered is invalid
pt: Formato de data inserida pelo remetente é inválido

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
pt: Para utilizar o valor introduzido através deste campo, tem de inserir a etiqueta de correio correpondente (%s) no campo no separador Correio.

en: Make checkboxes exclusive
pt: Tornar caixas de selecção exclusivas

en: Wrap each item with label element
pt: Envolver cada item com elemento de legenda

en: Put a label first, a checkbox last
pt: Insira primeiro uma legenda, por último a caixa de selecção

en: One option per line.
pt: Uma opção por linha

en: Required field
pt: Campo obrigatório

en: Field type
pt: Tipo de campo

en: Checkboxes, radio buttons and menus
pt: Caixas de selecção, botões de opção e menus

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um grupo de botões de opção. Para mais detalhes, ver %s.

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para um grupo de caixas de selecção. Para mais detalhes, ver %s.

en: radio buttons
pt: botões de opção

en: checkboxes
pt: caixas de selecção

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
pt: Este formulário de contacto contém campos CAPTCHA, mas as bibliotecas necessárias (GD e FreeType) não se encontram disponíveis no seu servidor.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
pt: Este formulário de contacto tem campo de CAPTCHA mas a pasta temporária (%s) não existe ou não tem permissão de escrita. Pode criar a pasta manualmente ou mudar as permissões.

en: Input field settings
pt: Definições do campo de introdução

en: Image settings
pt: Definições da imagem

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
pt: Gerar etiquetas de variável para uma imagem CAPTCHA e o correspondente campo de introdução da resposta. Para mais detalhes, ver %s.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
pt: Para utilizar CAPTCHA, primeiro tem de instalar e activar o plugin %s.

en: Your entered code is incorrect.
pt: O código inserido está incorrecto.

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
pt: O código que o remetente inseriu não corresponde ao CAPTCHA

en: Insert Tag
pt: Inserir etiqueta

en: Class attribute
pt: Atributo de classe

en: Id attribute
pt: Atributo ID

en: Options
pt: Opções

en: Name
pt: Nome

en: Acceptance checkbox
pt: Caixa de selecção de aceitação

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
pt: Gerar uma etiqueta de variável para uma caixa de selecção de aceitação. Para mais detalhes, ver %s.

en: acceptance
pt: aceitação

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
pt: A propriedade <code>%1$s</code> de um objecto <code>WPCF7_ContactForm</code> <strong>já não está acessível</strong>. Utilize em alternativa o método <code>%2$s</code>.

en: Untitled
pt: Sem nome

en: Contact Form
pt: Formulário de contacto

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
pt: Há um campo cujo preenchimento é menor que o comprimento mínimo permitido

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
pt: Há um campo cujo preenchimento é maior que o comprimento máximo permitido

en: There is a field that the sender must fill in
pt: Há um campo que o remetente tem de preencher

en: There are terms that the sender must accept
pt: Termos que têm de ser aceites pelo remetente

en: Submission was referred to as spam
pt: Envio foi referenciado como spam

en: Validation errors occurred
pt: Ocorreram erros de validação

en: Sender's message failed to send
pt: Mensagem do remetente não enviada

en: Sender's message was sent successfully
pt: Mensagem do remetente foi enviada com sucesso.

note: translators: 1: blog name, 2: blog URL
en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
pt: Este email foi enviado por um formulário de contacto em %1$s %2$s

en: Message Body:
pt: Corpo da mensagem:

note: translators: %s: [your-subject]
en: Subject: %s
pt: Assunto: %s

note: translators: %s: [your-name] [your-email]
en: From: %s
pt: De: %s

en: Send
pt: Enviar

en: Your message
pt: A sua mensagem

en: Your email
pt: O seu email

en: Your name
pt: O seu nome

note: translators: %s: title of form-tag like 'email' or 'checkboxes'
en: Form-tag Generator: %s
pt: Gerador de etiquetas de variáveis: %s

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
pt: A sua informação não será partilhada com os fornecedores do serviço sem a sua autorização.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
pt: Pode precisar primeiro de criar uma conta no serviço que pretende utilizar. Quando o fizer, terá que autorizar o Contact Form 7 a aceder ao serviço com a sua conta.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
pt: Neste ecrã pode gerir serviços que estão disponíveis através do Contact Form 7. A utilização da API permite-lhe colaborar com quaisquer serviços que estejam disponíveis.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but do not have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
pt: Também há etiquetas especiais de correio com nomes específicos mas que não têm etiquetas de variável correspondentes. São utilizadas para representar meta informação de formulários submetidos, tais como o endereço IP ou o URL da página do remetente.

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
pt: Uma etiqueta de correio é um código entre parênteses rectos utilizável em todos os campos de Correio e Correio (2). Representa um valor introduzido pelo utilizador num campo de introdução de uma etiqueta de variável correspondente.

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you do not need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
pt: Apesar de as etiquetas de formulário terem uma sintaxe relativamente complexa, não tem de a conhecer para adicionar etiquetas de formulário, pode simplesmente utilizar o gerador de etiquetas (botão <strong>Gerar Etiqueta</strong> neste ecrã).

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
pt: Uma etiqueta de variável é um código entre parênteses rectos utilizável no conteúdo dum formulário. Geralmente representa um campo de introdução, os seus componentes podem ser separados em quatro partes: tipo, nome, opções e valores. O Contact Form 7 suporta diversos tipos de etiquetas de variáveis, incluindo campos de texto, números, datas, caixas de selecção, botões, menus, carregamento de ficheiros, CAPCHA e questionários.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
pt: <strong>Definições adicionais</strong> permite personalizar o comportamento deste formulário de contacto ao adicionar excertos de código.

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
pt: Nas <strong>Mensagens</strong> pode editar vários tipos de mensagens para este formulário de contacto. Estas mensagens são relativamente curtas, como a mensagem de erro de validação que é mostrada quando deixa em branco um campo obrigatório.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
pt: <strong>Correio (2)</strong> é um modelo adicional de correio que funciona de modo similar ao Correio. Correio (2) é diferente, só é enviado quando Correio foi enviado com sucesso.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
pt: <strong>Correio</strong> gere o modelo de correio (cabeçalho e corpo da mensagem) que este formulário de contacto enviará ao ser submetido pelo utilizador. Poderá utilizar aqui as etiquetas de correio do Contact Form 7.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
pt: <strong>Formulário</strong> é o conteúdo HTML do formulário. Poderá utilizar qualquer código HTML, desde que seja permitido dentro de um elemento de formulário. Pode também utilizar as etiquetas de variáveis do Contact Form 7.

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
pt: <strong>Título</strong> é o título dum formulário de contacto. Este título é utilizado meramente para identificar um formulário de contacto e pode ser editado.

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
pt: Neste ecrã pode editar um formulário de contacto. Um formulário de contacto é composto pelos seguintes componentes:

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
pt: <strong>Duplicar</strong> - Faz uma cópia desse formulário de contacto. Um formulário de contacto duplicado tem todo o conteúdo do original mas com um ID diferente.

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
pt: <strong>Editar</strong> - Abre o ecrã de edição desse formulário de contacto. Também pode abrir  o ecrã de edição ao clicar no título do formulário de contacto.

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
pt: Passar o rato sobre uma linha na lista de formulários de contacto mostrará as acções que lhe permitem gerir o seu formulário de contacto. Pode realizar as seguintes acções:

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
pt: Neste ecrã pode gerir os formulários de contacto do Contact Form 7. Pode gerir um número ilimitado de formulários de contacto. Cada formulário de contacto tem um ID único e respectivo shortcode ([contact-form-7...]). Para inserir um formulário de contacto num artigo ou num texto dum widget, basta inserir o shorcode no destino pretendido.

en: Mail-tags
pt: Etiquetas de correio

en: Form-tags
pt: Etiquetas de variáveis

en: Available Actions
pt: Acções disponíveis

en: Overview
pt: Vista geral

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
pt: Aqui poderá adicionar fragmentos de código. Para mais detalhes, veja as %s.

en: File attachments
pt: Ficheiros anexados

en: Use HTML content type
pt: Usar tipo de conteúdo HTML

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
pt: Excluir do texto as linhas com etiquetas de correio em branco

en: Message body
pt: Corpo da mensagem

en: Additional headers
pt: Cabeçalhos adicionais

en: Subject
pt: Assunto

en: From
pt: De

en: To
pt: Para

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
pt: Nos próximos campos pode utilizar as seguintes etiquetas de correio:

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
pt: Correio (2) é um modelo de correio adicional utilizado muitas vezes como resposta automática.

en: Use Mail (2)
pt: Usar Correio (2)

en: Mail (2)
pt: Correio (2)

note: translators: %s: title of contact form
en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt: Editar &#8220;%s&#8221;

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Author
pt: Autor

en: Title
pt: Título

en: Additional Settings
pt: Definições adicionais

note: translators: %d: number of additional settings
en: Additional Settings (%d)
pt: Definições adicionais (%d)

en: Messages
pt: Mensagens

en: Mail
pt: Correio

en: Form
pt: Formulário

en: Support
pt: Suporte

en: Docs
pt: Documentação

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Está prestes a apagar este formulário.
     'Cancelar' para interromper, 'OK' para apagar.

en: Delete
pt: Eliminar

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Status
pt: Estado

en: You can also use this old-style shortcode:
pt: Também pode utilizar este shorcode:

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
pt: Copie este shortcode e cole no seu artigo, página ou no conteúdo dum widget de texto:

en: Enter title here
pt: Insira o título aqui

en: Save
pt: Guardar

en: You are not allowed to edit this contact form.
pt: Não tem permissão para editar este formulário de contacto.

en: Setting up mail
pt: Configurar correio

en: Contact Form 7 needs your support.
pt: O Contact Form 7 precisa do seu apoio.

en: Dismiss
pt: Ignorar

note: translators: 1: version of Contact Form 7, 2: version of WordPress, 3: URL
en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
pt: <strong>Contact Form 7 %1$s requer pelo menos WordPress %2$s.</strong> Por favor, <a href="%3$s">atualize o Wordpress</a>.

en: Settings
pt: Definições

en: Contact form deleted.
pt: Formulário de contacto eliminado.

en: Contact form saved.
pt: Formulário de contacto guardado.

en: Contact form created.
pt: Formulário de contacto criado.

en: Search Contact Forms
pt: Pesquisar formulários de contacto

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pt: Resultado da pesquisa por &#8220;%s&#8221;

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As alterações efectuadas serão perdidas se navegar para fora desta página.

en: Error in deleting.
pt: Erro ao eliminar.

en: You are not allowed to delete this item.
pt: Não tem permissão para eliminar este item.

en: You are not allowed to edit this item.
pt: Não tem permissão para editar este item.

en: Integration
pt: Integração

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add New Contact Form
pt: Adicionar novo formulário de contacto

en: Contact Forms
pt: Formulários de contacto

en: Edit Contact Form
pt: Editar formulário de contacto

en: Contact
pt: Contacto
